61083-141400LF - Footprints & 3D Models with Customizable Preferences
Parts on POD must be used with the latest Footprint Expert.
Amphenol searched for Part Number: "61083-141400LF"
(1 Total Part Found)
Manufacturer:
Part Number:
Case Code:
Datasheet:
Footprint Name:
Amphenol
61083-141400LF
61083-141400LF
Download PDF - login required
AMPHENOL_61083-141400LF
customer login required - 2 credits
Status:   Active
Updated:  5/14/2025 11:23:00 PM
Mounting Type:  Surface Mount
Logical Description:
    Connector, 140 Position, 0.80 mm Pitch, Plug, Dual Row
Physical Description:
    Connector, Vertical Plug; 140 pin, 61.80 mm L X 5.00 mm W X 5.00 mm H body