AS4C64M16D3LB-12BCN - Footprints & 3D Models with Customizable Preferences
Parts on POD must be used with the latest Footprint Expert.
Alliance Memory searched for Part Number: "AS4C64M16D3LB-12BCN"
(2 Total Parts Found)
Manufacturer:
Part Number:
Case Code:
Datasheet:
Footprint Name:
Alliance Memory
AS4C64M16D3LB-12BCN
96-FBGA 13x9
Download PDF - login required
BGA96CP80_9X16_1300X900X120B45
customer login required - 1 credit
Status:   Active
Updated:  4/17/2026
Mounting Type:  Surface Mount
Logical Description:
    IC, DRAM 1G Parallel
Physical Description:
    Ball Grid Array (BGA), 0.80 mm pitch, rect.; 96 pin, 13.00 mm L X 9.00 mm W X 1.20 mm H body