ACS756SCA-050B-PFF-T - Footprints & 3D Models with Customizable Preferences
Parts on POD must be used with the latest Footprint Expert.
Allegro Micro searched for Part Number: "ACS756SCA-050B-PFF-T"
(2 Total Parts Found)
Manufacturer:
Part Number:
Case Code:
Datasheet:
Footprint Name:
Allegro Micro
ACS756SCA-050B-PFF-T
5-Pin CB
Download PDF - login required
ALLEGRO_5-PINCB
customer login required - 2 credits
Status:   Active
Updated:  7/21/2017 3:12:00 PM
Mounting Type:
Logical Description:
    IC, Fully Integrated, Hall Effect-Based Linear Current Sensor 50A AC/DC
Physical Description:
    Sensor; 5 pin, 10.10 mm L X 13.10 mm W X 7.10 mm H body
Manufacturer:
Part Number:
Case Code:
Datasheet:
Footprint Name:
Allegro Micro
ACS756SCA-050B-PFF-T
5-Pin CB
Download PDF - login required
ALLEGRO_5-PINCB
Status:   Active
Updated:  4/28/2026
Mounting Type:  Through-hole
Logical Description:
    Sensor, High Accuracy, Galvanically Isolated Current, 200 KHz
Physical Description:
    Sensor; 5 pin, 10.00 mm L X 13.00 mm W X 7.10 mm H body